Προκρίθηκαν Περού και Εκουαδόρ, έμεινε εκτός η Βενεζουέλα (videos)

Όλη η αγωνιστική δράση της διοργάνωσης

Στην επόμενη φάση του Copa America προκρίθηκε το Περού και το Εκουαδόρ, καθώς αμφότερες οι ομάδες έφεραν αποτελέσματα που τους βόλευαν και έτσι εκτός έμεινε η Βενεζουέλα, η οποία δεν κατάφερε να πάρει ούτε μια νίκη.

Από αουτσάιντερ… στην επόμενη φάση

Πριν την έναρξη των δύο χθεσινών αγώνων, το Εκουαδόρ είχε ελάχιστες πιθανότητες για να καταφέρει να συνεχίσει στη διοργάνωση, καθώς είχε να αντιμετωπίσει τη Βραζιλία ενώ δεν ήθελε σε καμία περίπτωση, η Βενεζουέλα να κερδίσει το Περού.

Οι «μαχητές» του Αλφάρο έμειναν όρθιοι απέναντι στην Σελεσάο για ενενήντα λεπτά, ερχόμενοι ισόπαλοι με 1-1, χάρη σε γκολ του Μένα στο 53ο λεπτό, ο οποίος ισοφάρισε αυτό του Μιλιτάο στο πρώτο ημίχρονο.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι το Εκουαδόρ, του πρώην ασπρόμαυρου Κρίστιαν Νομπόα, κατάφερε και… «τσίμπησε» τον χρυσό βαθμό της ισοπαλίας.

Το Περού έβαλε… ταφόπλακα

Με 0-1 επιβλήθηκε το τυπικά φιλοξενούμενο Περού επί της Βενεζουέλας, χάρη σε γκολ του Αντρέ Καρίγιο στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Βενεζουελάνοι που ήθελαν τη νίκη στο παιχνίδι, δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν καμία από τις 10 ευκαιρίες που δημιούργησαν, με αποτέλεσμα να μείνουν εκτός διοργάνωσης, με το Περού να βάζει «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες είχαν.