Το Βέλγιο αποκαθήλωσε την Πορτογαλία (videos)

Η γκολάρα του Αζάρ έκρινε το ντέρμπι

Το Βέλγιο και η Προτογαλία επιβεβαίωσαν τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν μια όμορφη ποδοσφαιρική βραδιά στη Σεβίλλη, με τους Βέλγους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα προημιτελικά του EURO με το γκολ του Τοργκάν Αζάρ να κρίνει την αναμέτρηση (1-0).

Οι Βέλγοι θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά της διοργάνωσης την Ιταλία, σε μια τιτανομαχία με φόντο την πρόκριση στην κορυφαία τετράδα του EURO.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους για να ανοίξουν το σκορ, με την Πορτογαλία να απειλεί πρώτη με τον Ζότα και τον Ρονάλντο και το Βέλγιο να απαντά με Εντέν Αζάρ και Μουνιέ.

Το γκολ που έκρινε τελικά την αναμέτρηση, μπήκε στο 40ο λεπτό, με τον Τοργκάν Αζάρ, με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή να νικά τον Ρούι Πατρίσιο, που είχε κακή τοποθέτηση, δίνοντας το προβάδισμα στους Βέλγους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πορτογαλία πίεσε το Βέλγιο και έψαξε το γκολ, με τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος να μην δείχνουν καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια, ενώ δεν είχαν και την τύχη με το μέρος τους, αφού στο 83ο λεπτό οι Πορτογάλοι άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης, όμως η μπάλα μετά το σουτ του Γκερέιρα κατέληξε στο δοκάρι.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρηση, βρήκε τους Βέλγους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, ενώ αντίθετα η Πορτογαλία παραδίδει τα σκήπτρα της και επιστρέφει σπίτι της.

πηγή: inpaok.com

Original article: Το Βέλγιο αποκαθήλωσε την Πορτογαλία (videos).

Το άρθρο Το Βέλγιο αποκαθήλωσε την Πορτογαλία (videos) εμφανίστηκε πρώτα στο ΠΑΟΚ365.