Το πανόραμα σε Europa και Conference League (videos)

Τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής

Το 2Χ2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League έκαναν Λιόν και Λέγκια Βαρσοβίας, η Αϊντχόφεν «άνοιξε λογαριασμό» με το εμφατικό «διπλό» στην έδρα της Στουρμ Γκρατς (4-1), ενώ η αποβολή του Μάριο Ρούι στο 29΄ έφερε τα πάνω κάτω στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με την Σπαρτάκ Μόσχας να κάνει την ανατροπή και να επικρατεί της Νάπολι με 3-2.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Λεβερκούζεν στη Γλασκώβη επικρατώντας 4-0 της Σέλτικ με την οποία ως αλλαγή στο 74΄ αγωνίστηκε ο Γιακουμάκης, ενώ στον πάγκο παρέμεινε ο Μπάρκας. Με τους νικητές μπήκε στο ματς στο 78΄ ο Πάνος Ρέτσος.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και για τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 3-0 επί της Γκενκ με τα δύο γκολ να σημειώνονται από το σημείο του πέναλτι. Η «άσπρη βούλα» είχε την… τιμητική της και στη Μπράγκα όπου η τοπική ομάδα επικράτησε 3-1 με ανατροπή της Μίντιλαντ και κατέκτησε τους πρώτους τρεις βαθμούς στη διοργάνωση. Τρία πέναλτι καταλόγισε ο διαιτητής, το ένα από αυτά έχασε η Μπράγκα (Όρτα στο 35΄), χωρίς συνέπειες όμως.

Τέλος στο Λονδίνο ο Ντέκλαν Ράις «καθάρισε» για τη Γουέστ Χαμ στο 2-0 επί της Ραπίντ Βιέννης με την οποία βασικός ήταν ο Ταξιάρχης Φούντας και αντικαταστάθηκε στο 62΄.

Γουέστ Χαμ-Ραπίντ Βιέννης 2-0

Το μεγάλο «διπλό» (και μάλιστα με ανατροπή) της Ρεν στο «GelreDome», οι εύκολες νίκες της Τότεναμ και της Βασιλείας επί των Μούρα (5-1) και Καϊράτ (4-2), το διπλό της Καραμπάχ επί της Ομόνοιας (4-1) και η δεύτερη νίκη της Κοπεγχάγης στο γκρουπ του ΠΑΟΚ (6ος όμιλος), ξεχώρισαν από το δεύτερο «πιάτο» της 2ης αγωνιστικής του Europa Conference League.

Στο Άρνεμ η Φίτεσε πήρε προβάδισμα στο πρώτο ημίωρο, όμως η Ρεν αντέδρασε στο δεύτερο 45λεπτο και με δύο καίρια «χτυπήματα», έφερε τα πάνω κάτω μέσα σε 17 λεπτά, παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η Τότεναμ δεν είχε διάθεση για… αστεία απέναντι στη Μούρα από τη Σλοβενία. Το ίδιο κι ο Χάρι Κέιν που μοιάζει να… ξυπνάει έπειτα από μία μακρά περίοδο «αφλογιστίας» και με χατ-τρικ, οδήγησε τους «πετεινούς» σε μία εύκολη επικράτηση με 5-1.

Στο νέο «Γ.Σ.Π.» η Ομόνοια προηγήθηκε της Καραμπάχ με το γκολ του Λέσιακς (8ος όμιλος), όμως οι Αζέροι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή και στη νίκη με 4-1.

Στον όμιλο του ΠΑΟΚ η Κοπεγχάγη δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τη Λίνκολν Ρεντ Ιμπς, όμως πήρε προβάδισμα πριν το φινάλε του ημιχρόνου και «καθάρισε» το τρίποντο που την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας με άλλο ένα γκολ στις αρχές του δευτέρου 45λέπτου.

Σαρωτική εμφάνιση και πρώτη νίκη και για την Ουνιόν Βερολίνου που νίκησε με 3-0 τη Μακάμπι Χάιφα για τον 5ο όμιλο, στην κορυφή του οποίου ανέβηκε η Φέγενορτ με τη νίκη της επί της Σλάβια Πράγας με 2-1.