Δεν συγκρίνεται το Καραϊσκάκη, είναι κ@@@λα σαν να κάνεις έρωτα – Κ. Μανωλας

H Μακάμπι Χάιφα έστησε ένα μεγάλο… παρτυ, ενα παρτυ πρόκρισης στο Γ. Καραϊσκάκης και με το εμφατικό 0-4, πέταξε εκτός συνέχειας στο Τσαμπιονς Λιγκ τον Ολυμπιακό. Οι Ισραηλινοί έδειξαν από το πρώτο λεπτό και στην δεύτερη αναμέτρηση πως είναι καλύτερη ομάδα από το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς και πανδίκαια παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Ολυμπιακός υποβιβάζεται στο Europa League…

Οι Ισραηλινοί πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερί, με τον Βατσλίκ να φέρει ευθύνη για την αντίδρασή του στην εκτέλεση και τον Ζινκερνάγκελ να είναι «ηθικός αυτουργός» του 0-1, έχοντας υποπέσει σε ένα αχρείαστο φάουλ εκτός περιοχής. Ενώ ευθύνη στο γκολ είχε και ο Βατσλίκ.

Στο 12΄ ο Πολωνός διαιτητής δεν είδε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε κεφαλιά του Μασούρα και χέρι του Πλάνιτς, ενώ στη συνέχεια ακυρώθηκε γκολ του Μπουχαλάκη στο 25΄ (χέρι του σκόρερ)

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Μακάμπι Χάιφα έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, όταν ο Βατσλίκ απέκρουσε στο τετ α τετ με τον Νταβίντ.

Και αφού στο 60΄ ο Τικίνιο έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σουτάροντας από κοντά πάνω στα σώματα, στο επόμενο λεπτό ο Πιερό βγήκε στην πλάτη του Σισέ σε μια σέντρα από δεξιά και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-2, ενώ στο 65΄ και σε πανομοιότυπη φάση ο θηριώδης Αϊτινός, στη σέντρα του Κορνού από αριστερά αυτή τη φορά, διασφάλισε την πρόκριση της ομάδας του, ξανά με κεφαλιά!

Το… κερασάκι στην πρόκριση της πρωταθλήτριας Ισραήλ έβαλε ο Φανί στο 87΄, ο οποίος απέναντι σε μια ομάδα που δεν υπήρχε στο γήπεδο από το πρώτο λεπτο αλμα ειδικότερα μετά το 0-2, πήρε την μπάλα, προχώρησε ανενόχλητος και με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το τελικό 0-4.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνιελ Στεφάνσκι (Πολωνία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ (62΄ Κούντε), Μπουχαλάκης (46΄ Καρβάλιο), Μαντί Καμαρά (77΄ Εμβιλά), Ζινκερνάγκελ (62΄ Ελ Αραμπί), Μασούρας (69΄ Βαλμπουενά), Τικίνιο.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μπαράκ Μπαχάρ): Κοέν, Κορνού (72΄ Μεναχέμ), Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Σούντγκρεν, Μοχάμεντ, Λαβί, Σερί (78΄ Ατζίλι), Νταβίντ (78΄ Φανί), Πιερό (86΄ Ρουκάβιτσα), Αζίζα (73΄ Αράντ).