To σήκωσε με πεντάρα η Μπάγερν

Οι Βαυαροί πήραν τον πρώτο τίτλο της σεζόν

Ο Τζαμάλ Μουσιάλα και ο Σαντιό Μανέ «χόρευαν» στο τερέν και η Μπάγερν έκανε επίδειξη δύναμης μέσα στην Λειψία (3-4), κατακτώντας το Σούπερ Καπ Γερμανίας.

Στον πάγκο της κάθονταν -μεταξύ άλλων- τα καλοκαιρινά λαμπερά της αποκτήματα ο Ντε Λιχτ, ο Μαζράουι και ο Γκράβενμπερχ.

Ο τελικός του γερμανικού Σούπερ Καπ γίνονταν εκτός έδρας, σε εχθρικό μέρος, το γήπεδο της Λειψίας.

Θεωρητικά, η Μπάγερν Μονάχου, δίχως τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πια, θα έπρεπε να δυσκολευτεί απέναντι στην Λειψία.

Αμ, δε. Η απόσταση των Βαυαρών από τις υπόλοιπες γερμανικές ομάδες παραμένει χαοτική.

Χωρίς καν να πατήσουν το πόδι στο γκάζι οι ισόβιοι πρωταθλητές Γερμανίας επικράτησαν με 3-4 και κατέκτησαν το Σούπερ Καπ, πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Ο Τζαμάλ Μουσιάλα ήταν πανταχού παρών και έκανε την διαφορά με την κλάση του, σε ένα εντυπωσιακό βράδυ για τον Γερμανό πιτσιρικά.

Με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έκανε το 0-1 (14’), ενώ από δική του μπαλιά στον Γκνάμπρι στην πλάτη της άμυνας, εκείνος έστρωσε έτοιμο γκολ στον Μανέ (31’), ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Μπάγερν.

Απέναντι σε έναν φοβικό και διστακτικό αντίπαλο, η ομάδα του Νάγκελσμαν βρήκε και τρίτο γκολ, όταν ο Μουσιάλα με περίτεχνη ενέργεια και σέντρα ακριβείας βρήκε τον Παβάρ που εκτέλεσε τον Γκούλαστσι για το 0-3 (45’).

Στην επανάληψη η Λειψία ξύπνησε και με την είσοδο των Ντάνι Όλμο και Αντρέ Σίλβα έβγαλε ποδοσφαιρικό εγωισμό.

Ο Πορτογάλος είχε κεφαλιά στο δοκάρι (55’) και τρία λεπτά αργότερα ο Χάλστενμπεργκ σε παρόμοια φάση έκανε με κεφαλιά το 1-3.

Η Λειψία ζωήρεψε, όμως σε μία φαρμακερή κόντρα ήρθε η χαριστική βολή. Ο Τόμας Μίλερ απέτυχε να σκοράρει, όμως ο Γκνάμπρι πήρε το ριμπάουντ και έκανε σε κενή εστία το 1-4 (65’).

Ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Παβάρ δώρισε ένα πέναλτι από το οποίο ο Νκουνκού μείωσε σε 2-4 (76’), ενώ ο Ντάνι Όλμο με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ στην κλειστή γωνία του Νόιερ μέιωσε σε 3-4 (89′).

Ακόμα κι έτσι όμως οι Βαυαροί που είχαν ακόμα δύο ακυρωθέντα γκολ από τον Μανέ (69’, 84’), βρήκαν πέμπτο γκολ στο 97ο λεπτό με τον Σανέ (3-5) κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Γερμανία.

πηγή: inpaok.com