Τυχερός στην ρουλέτα των πέναλτι και συνεχίζει στην Ευρώπη

Σε μια βραδιά θρίλερ, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 4-3 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια, 2-2 παράταση) και συνεχίσει στην Ευρώπη. Το χρυσό πέναλτι ο Ματιέ Βαλμπουενά. Επόμενος αντίπαλος στα πλέι οφ του Europa League ο Απόλλωνας Λεμεσού. Ο Ζίνκερναγκελ έδωσε το προβάδισμα για τους Πειραιώτες, με τον Σάπονιτς να στέλνει το ματς στον έξτρα χρόνο. Ο Αγκιμπού πέτυχε το 1-2 όμως η Σλόβαν ισοφάρισε με τον Γκριν στέλνοντας την σειρά στην διαδικασία των πέναλτι.

Ο Κορμπεράν ξεκίνησε το ματς με τον Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια, με Σισέ και Μπα στο κέντρο της άμυνας, με Ρέαμπτσιουκ και Άβιλα στα αμυντικά άκρα. Στο κέντρο ο Εμβιλά με τον Κούντε και τον Ζίνκερναγκελ, στα εξτρέμ ο Μασούρας με τον Ραντζέλοβιτς και στην επίθεση ο Ελ Αραμπί.

Στο 6’ έξυπνη σέντρα του Εμβιλά, με τον Ραντζέλοβιτς να βγαίνει πίσω από τους αμυντικούς, όμως το γύρισμα που επιχείρησε με το κεφάλι, δεν βρήκε τον Ελ Αραμπί. Στο 7’ σουτ του Άβιλα, άστοχο. Στο 14’ κάθε τη μπαλιά του Ελ Αραμπί για τον Ραντζέλοβιτς, με τον Σέρβο να είναι σε θέση βολής αλλά να μην προλαβαίνει να πλασάρει και να κόβεται. Στο 23’ καλή αντεπίθεση με τον Άβιλα να βγάζει σέντρα για τον Μασούρα ο οποίος ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη. Στο 25’ τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με κάθετη μπαλιά του Κούντε και τον Ελ Αραμπί να πετάγεται και να κάνει την προβολή, όμως ο Χόβαν κάνει εντυπωσιακή απόκρουση και διώχνει. Στο 28’ σουτ του Ραντζέλοβιτς, από τα πλάγια, στα χέρια του Χόβαν. Στο 36’ δυνατό σουτ του Τσακβετάτζε μπλόκαρε ο Βάτσλικ. Στο 39’ σουτ του Κούτσκα, άστοχο.

Στο 52’ κεφαλιά του Γκριν έφυγε άουτ.

Στο 53’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με ένα τρομερό γκολ του Ζίνκερναγκελ ο οποίος παρότι ήταν κλεισμένος βρήκε τον τρόπο να σουτάρει και με την κόντρα στον Κανκάβα να νικήσει τον Χόβαν για το 0-1.

Στο 77’ σουτ του Σάπονιτς κόντραρε ο Μπα και στην συνέχεια νέο σουτ έκοψε ο Σισέ. Στο 84’ νέο σουτ του Σάπονιτς, μπλόκαρε ο Βατσλίκ. Στο 89′ ο Σάπονιτς πέτυχε γκολ όμως σωστά αυτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 93′ χρυσή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στην κόντρα επίθεση με τον Άβιλα να βγάζει για τον Μασούρα, αυτός κοντοστάθηκε και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε άουτ.

Στο 94′ (από τα 9 λεπτά καθυστερήσεων) σε εκτέλεση κόρνερ δεν πήγε κανένας να πιέσει, με τον Άγκμπο να βγάζει ανενόχλητος της σέντρα και τον Σάπονιτς να πετάγεται και με ένα εκπληκτικό τακουνάκι να ισοφαρίζει σε 1-1 και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας, ο Άμπενα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις ο Τικίνιο τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή με τον Κανέ να παίρνει την θέση του και τον Μασούρα να παίζει σε θέση επιθετικού, αφού δεν υπήρχε άλλος φορ στον πάγκο!

Στο ένατο λεπτό της παράτασης, κεφαλιά του Εμβιλά στα χέρια του Χόβαν.

Στο 100′ εκ νέου προβάδισμα για τον Ολυμπιακό όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Εμβιλά, ο Μασούρας έκανε κεφαλιά-πάσα για τον επερχόμενο Αγκιμπού ο οποίος με προβολή κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα της Σλόβαν για το 1-2.

Στο 108′ η Σλόβαν ισοφάρισε εκ νέου όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, οι γηπεδούχοι έπαιξαν “βόλεϊ” με το κεφάλι, με τον Γκριν να είναι ο τελικός αποδέκτης, να σκοράρει για το 2-2 και να στέλνει το ματς στα πέναλτι.