Ερυθρόλευκο… τρένο και στην Βιτόρια

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα (πολύ) δύσκολα, είδε την Μπασκόνια να μετατρέπει το -18 σε +10, όμως στην τελευταία περίοδο ήταν αυτός που έπρεπε και με την νίκη του με 97-92  έκανε το 4Χ4 στην Euroleague.

Με τον Βεζένκοβ να πετυχαίνει τους τέσσερις πρώτους πόντους του Ολυμπιακού, ξεκίνησε η αναμέτρηση της Βιτόρια. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 4-4, όμως η απάντηση των Πειραιωτών ήταν… σαρωτική, καθώς ακολούθησε ένα σερί 14-0 για το 4-18. Το γκολ – φάουλ του ΜακΚίσικ, έστειλε τον Ολυμπιακό στο +15 (6-21), με τον Αμερικανό να σκοράρει και από την περιφέρεια για το 8-26, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με double score! (16-32).

Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, στην δεύτερη ήταν η Μπασκόνια αυτή που ξεκίνησε με 6-0 για το 22-32, το οποίο διέκοψε ο Μπλακ. Ο Σεντεκέρσκις, μετά από ώρα, έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (28-37), με την Μπασκόνια να θυμίζει… Ολυμπιακό και όχι μόνο να… εξατμίζει το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα, αλλά και να κλείνει το πρώτο μισό μπροστά με 47-42, χάρη σε ένα… αδιανόητο 31-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Οι Βάσκοι μπήκαν… φορτσάτοι και στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Γκεντράιτις έστειλαν την διαφορά στο +8 (50-42). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 5-0 για το 50-47, όμως η Μπασκόνια βρήκε ρυθμό (και) από την περιφέρεια, με τον Σεντεκέρσκις να γράφει το 59-52. Γκεντράιτις και Κότσαρ έφεραν την ομάδα τους στα όρια του +10 (64-55), μετά από αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΚίσικ, με τον Τόμπσον με τρίποντο από το… σπίτι του να πετυχαίνει το 67-57. Ο Βεζένκοβ έπαιζε μόνος του στην επίθεση, όντας ουσιαστικά αυτός που κρατούσε ζωντανό στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό με συνεχόμενα τρίποντα (67-63), όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και μπήκαν στην τελευταία στροφή του αγώνα, με προβάδισμα εννιά πόντων (74-65).

Πλέον, στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετά τους 31 πόντους παθητικό στην δεύτερη και τους 27 στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έπρεπε να παίξει άμυνα, αν ήθελε να φύγει με την νίκη από την Βιτόρια. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Σλούκα, έριξαν άμεσα την διαφορά στους τέσσερις πόντους (74-70), με τον Λαρεντζάκη να φέρνει μετά από ώρα τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (74-72). Μάλιστα, ο Σλούκας, με γκολ – φάουλ, ανέβασε το «ερυθρόλευκο» σερί στο 10-0, με τον Ολυμπιακό να περνά μπροστά μετά από πολύ ώρα με 75-74. Ο Φαλ ανέβασε το σερί στο 12-0 για το 74-77, η άμυνα… τσάκιζε κόκκαλα, ο Σλούκας έγραψε το 74-79, με τον Μαρίνκοβιτς να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι για την Μπασκόνια, μετά από 3 ½ λεπτά. Το παιχνίδι, βέβαια, είχε πολύ δρόμο μπροστά του, με τον Μαρίνκοβιτς να πετυχαίνει ένα… σκοτωμένο τρίποντο πάνω σε άμυνα για το 79-81. Το κάρφωμα του Φαλ και το ανάποδο λέι απ του Λαρεντζάκη, έδωσαν ένα πολύτιμο προβάδισμα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό (84-89), με τους Πειραιώτες να χρειάζονται, πλέον, κάτι λιγότερο από 2’ καλής άμυνας για την νίκη. Η πρώτη άμυνα, όμως, δεν βγήκε, με τον Χάουαρντ με τρίποντο να μειώνει στο καλάθι (87-89). Ο Σλούκας με ένα σετ βολών έδωσε και πάλι… μαξιλαράκι τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (87-91), ο Χάουαρντ εκβίασε ένα τρίποντο από τα 9 μέτρα, κάνοντας airball, ο Φαλ αστόχησε σε δύο βολές, με τον ίδιο, όμως, να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, ουσιαστικά… τελειώνοντας το ματς. Έτσι, το τελικό 92-97 φέρνει τον Ολυμπιακό να επιστρέφει από την ισπανική… διαβολοβδομάδα με 2Χ2, πετυχαίνοντας την 4η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

πηγή: rednews.gr

Original article: Ερυθρόλευκο… τρένο και στην Βιτόρια.