Θρύλος για φίλημα… έκλεισε το σπίτι της Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός έδειξε με το… καλημέρα τις άγριες διαθέσεις του στην φετινή Ευρωλίγκα, με την αρμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να… αλώνει το «Παλάου» και με το υπέρ του 80-70 μέσα στο άντρο της Μπαρτσελόνα, να ξεκινά με το δεξί τις φετινές ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Εκπληκτικός ο Λαρεντζάκης… εκτέλεσε με συνεχόμενα τρίποντα τους Καταλανούς, στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε την αναμέτρηση του Παλάου με ένα 4-0, όμως δύο τρίποντα των Γουόκαπ και Βεζένκοβ έφεραν το «ερυθρόλευκο» προσπέρασμα (4-6). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Σανλί για το 16-10 έδωσαν… αέρα έξι πόντων στους Καταλανούς, ο Φαλ με γκολ – φάουλ μείωσε σε 16-13, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. 2/2 βολές του Μπολομπόι και ένα γκολ – φάουλ του Σλούκα έφεραν γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα (18-18 στο 13’),  για να ακολουθήσει… ομοβροντία τριπόντων από τους Πίτερς και Βεζένκοβ, που έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (25-30 στο 17’). Το τρίποντο του Κάλινιτς για το 28-30, έφερε τους Καταλανούς και πάλι σε απόσταση βολής, όμως Βεζένκοβ και Πίτερς έγραψαν το 28-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης του «Παλάου», σε ένα α’ μέρος στο οποίο η άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε άριστα.

Ο Λαπροβίτολα ξεκίνησε… ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο τρίποντα έφερε και πάλι την Μπαρτσελόνα σε απόσταση βολής (34-36), ενώ ένα νέο 5-0 από πλευράς Καταλανών, για το 39-38, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ.  Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στο παρκέ με ένα σερί 6-0, χάρη σε καλάθι του Κάνααν και τρίποντο – φάουλ (!) του Βεζένκοβ, για το 39-44, όμως Σατοράνσκι και Κάλινιτς πλήρωσαν με το… ίδιο νόμισμα τους Πειραιώτες, για το 45-44. Ο Κάνααν με τρίποντο από το… σπίτι του και ο Μπολομπόι με ένα εξαιρετικά δύσκολο καλάθι, έγραψαν το 47-51,  ενώ ο Σλούκας ανέβασε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +6 (47-53). Ακόμα ένα σετ βολών του Μπολομπόι, έφερε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +8 (47-55), με τον Κάνααν να πετυχαίνει το 47-57, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 49-57, χάρη σε buzzer beater του Χίγκινς.

Το γκολ – φάουλ του Μπολομπόι έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στον Ολυμπιακό (49-60), 9’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης της Βαρκελώνης. Ένα τρίποντο του Αμπρίνες από το logo σε… νεκρό χρόνο (52-60), έβαλε φωτιά στις εξέδρες του Παλάου, με τον Χίγκινς να μειώνει ακόμα περισσότερο (54-60). Ο Αμερικανός, με γκολ – φάουλ, ανέβασε το σερί των Καταλανών στο 8-0 (57-60), με την Μπαρτσελόνα να επιστρέφει άμεσα στο παιχνίδι. Ο Πίτερς έσπασε το σερί των γηπεδούχων (57-62), με τον Λαρεντζάκη με τρίποντο από την γωνία να στέλνει και πάλι τον Ολυμπιακό στο +8 (57-65). Ακόμα ένα τρίποντο του «Λάρε» έφερε τον Ολυμπιακό στο 59-68, με τον Λαπροβίτολα να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 62-68 στο 37’. Ο Λαρεντζάκης, όμως είχε βάλει σκοπό να… τελειώσει μόνος του την Μπαρτσελόνα και με νέο τρίποντο από τα οκτώ μέτρα έγραψε το 62-71. Ο Λαπροβίτολα πάλευε μόνος του για την Μπαρτσελόνα και με γκολ – φάουλ για το 65-71 κράτησε ζωντανούς τους Καταλανούς, όμως ο Γουόκαπ στάθηκε ψύχραιμος από τις βολές, πετυχαίνοντας το 65-73 και ο Λαρεντζάκης με ακόμα ένα τρίποντο (66-76) τελείωσε το ματς, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει από την Βαρκελώνη, νικητής με 80-70.

Ο Σάσα Βεζένκοβ, με 18 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να έχει και επτά ριμπάουντ. Συγκλονιστικός ο Λαρεντζάκης με 12 πόντους, χάρη σε 4 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, ενώ 12 πόντους με επτά ριμπάουντ είχε ο Μπολομπόι και 10 πόντους ο Πίτερς.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Λαπροβίτολα είχε 16 πόντους, με τον Κάλινιτς να έχει 11 πόντους και τον Χίγκινς 10.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80

πηγή: rednews.gr

Original article: Θρύλος για φίλημα… έκλεισε το σπίτι της Μπαρτσελόνα.