Ίντερ: Ματσάρα με λυτρωτή Μικιταριάν στις καθυστερήσεις (vid)

Σπουδαίο διπλό με 3-4 για τους «νερατζούρι» στην Φλωρεντία

Ένα απίστευτο ματς εκτυλίχθηκε χθες (22/10) στο Αρτέμιο Φράνκε, με την Ίντερ να παίρνει τελικά το διπλό κόντρα στην Φιορεντίνα στις καθυστερήσεις, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Χένρικ Μικιταριάν.

Οι «νερατζούρι» κέρδισαν 3-4 τη Φιορεντίνα στο πιο εντυπωσιακό ματς της χθεσινής βραδιάς, ωστόσο υπάρχουν παράπονα για τη διαιτησία του Βαλέρι, διότι αν και χρησιμοποιήθηκε το VAR, εντούτοις δεν υπήρξε αποβολή του παίκτη, με τους φιλοξενούμενους να γλιτώνουν την κόκκινη κάρτα στο 31ο λεπτό.

Ο Νικολό Μπαρέλα άνοιξε το σκορ νωρίς στο 2ο λεπτό, ενώ το 0-2 έγινε λίγα λεπτά αργότερα και ειδικότερα στο 15′ με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο Καμπράλ μείωσε για τη Φιορεντίνα στο 33ο λεπτό με πέναλτι κι έτσι διαμορφώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Το ματς στα ίσα στο 60′ με αριστουργηματικό πλασέ του Ικονέ μέσα από την περιοχή! Παρόλα αυτά η αναμέτρηση είχε αρκετό δρόμο ακόμα.
Στο 73ο λεπτό ο Λαουτάρο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ίντερ, ωστόσο ο Γιόβιτς ισοφάρισε για το 3-3 στο 90ο λεπτό του παιχνιδιού, με τους φιλάθλους της Φιορεντίνα να πανηγυρίζουν έξαλλα στο Αρτέμιο Φράνκι.

Ο επίλογος, όμως, γράφτηκε υπέρ της ομάδας του Ιντζάγκι, διότι ο Μικιταριάν λύτρωσε την Ίντερ στο 95ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 3-4!

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό (83′ Βενούτι), Κουάρτα, Μιλένκοβιτς, Μπιράγκι (83′ Τέρζιτς), Μποναβεντούρα, Άμραμπατ (83′ Μπαράκ), Ντάνκαν (52′ Γιόβιτς), Καμπράλ, Κουαμέ, Νίκο Γκονσάλες (8′ Ικονέ)

ΙΝΤΕΡ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Νταρμιάν (67′ Ντάμφρις), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν, Ντιμάρκο (67′ Γκόζενς), Μαρτίνες (85′ Μπελανόβα), Κορέα (61′ Τζέκο)

πηγή: inpaok.com

Original article: Ίντερ: Ματσάρα με λυτρωτή Μικιταριάν στις καθυστερήσεις (vid).