Παναθηναϊκός – Μπολόνια 88-85: Η κριτική των παικτών του Τριφυλλιού

Ο Νότης Καμπέρης αξιολογεί την εμφάνιση των παικτών του Παναθηναϊκού (88-83) απέναντι στη Μπολόνια.

Σίγουρα πρόκειται για μια πολύ σημαντική νίκη για τον Παναθηναϊκός, καθώς κρατιέται ζωντανός στην Ευρωλίγκα μετά τον πρώτο «τελικό» στο ΟΑΚΑ. Δεν άρεσε ξανά στον κόσμο η εκκίνηση της ομάδας στον αγώνα – ακούστηκαν και κάποιες χλιαρές αποδοκιμασίες -, ενώ είναι ξεκάθαρο πως ο Ράντονιτς θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη στην κανονική διάρκεια και όχι στην παράταση, όταν το Τριφύλλι βρέθηκε στο +7.

Διαβάζονται περισσότερο τώρα…

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (3/10): Δεν κατάφερε να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό. Πήρε 11 λεπτά συμμετοχής και ολοκλήρωσε δίχως κάποιον πόντο, ενώ στην άμυνα εμφανίστηκε μέτριος, ειδικά εκεί που χρειάστηκε στο τελευταίο 5λεπτο.

Νέιτ Γουόλτερς (9/10): Τεράστια εμφάνιση έκανε ο Αμερικανός γκαρντ που αγωνίστηκε για 30 λεπτά στο ΟΑΚΑ. Ήταν ο καλύτερος στο μακρινό σουτ (4/7), ολοκλήρωσε το ματς στους 18 πόντους, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Όταν βγήκε από το παιχνίδι στη δ’ περίοδο, φάνηκε αμέσως η διαφορά.

Πάρις Λι (9/10): «Κλειδώστε» τη μαμά του Πάρις Λι στο ΟΑΚΑ. Ο γκαρντ του Τριφυλλιού έδωσε απαντήσεις τόσο σε εκείνη, όσο και στην ομάδα του με μια συγκινητική εμφάνιση. Σταμάτησε στους 15 πόντους με 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Γιώργος Παπαγιάννης (4/10): Σε ρηχά νερά για ακόμη ένα βράδυ στην Ευρωλίγκα. Τι συμβαίνει; Ώρες – ώρες σου δίνεται η εντύπωση πως ο Γκουντάιτις είναι ο βασικός σέντερ της ομάδας. Άρπαξε ένα σημαντικό ριμπάουντ, όταν το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού.

Λευτέρης Μποχωρίδης (4/10): Αγωνίστηκε για μόλις 2 λεπτά. Θα μπορούσε να εκτελέσει τρεις βολές σε εξόφθαλμο φάουλ που του έγινε.

Ντέρικ Ουίλιαμς (10/10): Και buzzer beater έβαλε στο φινάλε του ημιχρόνου… και το τρίποντο της νίκης «έσταξε» στην παράταση! Ο Αμερικανός σε αυτό το μισό της αγωνιστικής σεζόν, είναι ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού. Παραλίγο να κάνει double double με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Γ. Καλαϊτζάκης (3/10): Μόλις ένας πόντος σε έξι λεπτά συμμετοχής.

Χουγκάζ – Μαντζούκας (-)

Ντουέιν Μπέικον (8/10): Σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Μπέικον ήταν διψήφιος για τον Παναθηναϊκό. Δεν έβαλε τα πολλά σουτ, όμως, έβγαλε τα σημαντικά σουτ, ενώ έδειξε και την απαιτούμενη ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών. Μοίρασε και 3 ασίστ.

Ματέους Πονίτκα (5/10): Περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα ο Πολωνός που σκόραρε μόλις ένα καλάθι.

Αρτούρας Γκουντάιτις (6,5/10): Προσέφερε λύσεις στην επίθεση, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

<!– important to use below –> Παναθηναϊκός: Ακολουθείστε το Newspao.gr στο Google News. Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις για τον ΠΑΟ σε ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, στο Newspao.gr