Πήρε φόρα ο ΠΑΟΚ!

«Αέρας» ο Δικέφαλος επικράτησε άνετα με 0-3 στη Νίκαια επί του Ιωνικού

Συνέχεια στις νίκες, μετά από την τελευταία με τον ΠΑΣ Γιάννινα, έδωσε ο ΠΑΟΚ, και μάλιστα με τον πιο πειστικό τρόπο. Ο Δικέφαλος έκανε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και πέρασε σαν… σίφουνας από τη Νίκαια επικρατώντας άνετα με 0-3 του Ιωνικού για την 12η αγωνιστική της Super League. Δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από Φιλίπε και Ολιβέιρα, ολοκλήρωσε ο Αουγκούστο με γκολ στο 57’.

Με αρκετά νέα πρόσωπα σε αμυντική και μεσαία γραμμή ήταν η αρχική ενδεκάδα που παρέταξε ο Ράζβαν Λουτσέσκου, πάντα σε σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Κοτάρσκι ήταν κάτω από τα δοκάρια, οι Σάστρε, Ίνγκασον, Νέσμπεργκ και Ράφα Σαοάρες η τετράδα της άμυνας, οι Σβαμπ-Φιλίπε Σοάρες στα χαφ, μπροστά τους ο Αουγκούστο, οι Αντρίγια-Κωνσταντέλιας στις πλευρές και ο Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης. Από την πλευρά του, ο Δημήτρης Σπανός, προτίμησε το 4-3-3 με τον Μάντζη φουνταριστό μαζί με τους Ελευθεριάδη-Σεμπά να κινούνται γύρω του στην επίθεση.

Η εικόνα του αγώνα ήταν ξεκάθαρη από το ξεκίνημα του, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, τον Ιωνικό να αμύνεται στο μισό γήπεδο και να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Το passing game του Δικεφάλου ήταν ικανοποιητικό, τα ακραία μπακ ανέβαιναν συχνά για να δώσουν βοήθειες, παρόλα αυτά η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε από τους γηπεδούχους. Στο 12’, μετά από κόντρα-επίθεση, ο Σάκιτς βρέθηκε αφύλαχτος στο ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το σουτ του κατέληξε κόρνερ.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου, οι Νικαιώτες πήραν μερικά μέτρα παραπάνω στο γήπεδο και επιχείρησαν να πιέσουν λίγο πιο ψηλά, κάτι που έδωσε περισσότερους χώρους στον ΠΑΟΚ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο 27’ ανοίγοντας το σκορ. Μετά από ωραία συνεργασία Κωνσταντέλια-Ράφα, ο τελευταίος πάσαρε στον αμαρκάριστο Φιλίπε που με εύκολο πλασέ έκανε το 0-1.

Ο Δικέφαλος δε σταμάτησε μετά το γκολ, φτάνοντας σε ένα δεύτερο μερικά λεπτά αργότερα. Στο 34’, ο Κωσνταντέλιας έκλεψε την μπάλα, την έδωσε στον Ολιβέιρα, και ο Πορτογάλος με ζυγισμένο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-2. Στο 38’ ο Αντρίγια ήταν αυτός που βρέθηκε σε επίκαιρη θέση αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ, στο 45’ ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε μια κεφαλιά του Σβαμπ, έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να έχει το πρώτο λόγο σε πρωτοβουλία των κινήσεων και φάσεις. Στο 51’, ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε μόνος εντός περιοχής αλλά νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ του Ολιβέιρα έφυγε άουτ.

Στο 57’ ήρθε το τρίτο γκολ. Μετά από κλέψιμο του Κωνσταντέλια, ο Αντρίγια έβγαλε την κόντρα επίθεση και την ασίστ στον Αουγκούστο, με τον Βραζιλιάνο να γράφει από κοντά το 0-3.

Ουσιαστικό το επόμενο και τελευταίο μισάωρο του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με πολλές αλλαγές για τους δυο αντιπάλους και λίγες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Τελικά, δεν άλλαξε τίποτα και το σκορ έμεινε στο 0-3.

Γκολ: Φιλίπε Σοάρες 27’ (σουτ), Ολιβέιρα 34’ (σουτ), Αουγκούστο 57’ (σουτ)
Κίτρινες: Ρομαό 39’
Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα, Σάκιτς, Φαντιγκά (Μασάς 84’), Ρομαό (Κάνιας 69’), Σεμπά (Τσιμπσάχ 84’), Ελευθεριάδης (Ιωαννίδης 69’), Λοβέρα (Μεντόσα 69’), Μάντζης.
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Νέσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Αουγκούστο (Ντάντας 76’), Αντρίγια (Κουαλιάτα 85’), Κωνσταντέλιας (Μπίσεσβαρ 71’), Φιλίπε Σοάρες (Ελ Καντουρί 71’), Ολιβέιρα (Τόμας 71’).
Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων) / VAR: Ευαγγέλου
Βοηθοί: Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής), Καραλής (Ηλείας)
Γήπεδο: Δημοτικό γήπεδο Νεάπολης Νίκαιας
Θεατές: 2.000