Έμεινε «όρθιος» για τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚ

Ηττήθηκε από τη Μάλαγα στο φινάλε με 77-63

Για την τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League o ΠΑΟΚ mateco ταξίδεψε στην Ανδαλουσία, προκειμένου να αντιμετωπίσει την Ουνικάχα Μάλαγα.

Ο Δικέφαλος το πάλεψε στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, μένοντας κοντά στο σκορ, ωστόσο «λύγισε» στο φινάλε, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 77-63 από τη Μάλαγα. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των «ασπρόμαυρων» στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

Σοκαριστική η έναρξη με άτυχο τον Ντάρκο Κέλι

Ο Άρης Λυκογιάννης παρέταξε στο παρκέ στην αρχή της αναμέτρησης τους Ράιλι, Φράνκε, Σαλούστρο, Πόλεϊ και Ρένφρο. Ο αγώνας, όμως, είχε σοκαριστική έναρξη για τον Δικέφαλο, αλλάζοντας τα πλάνα του κόουτς.

Σε διεκδίκηση ριμπάουντ ο Ζάκεους Ντάρκο Κέλι προσγειώθηκε άσχημα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί άσχημα. Το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά την ολιγόλεπτη διακοπή, με τον «ασπρόμαυρο» πάγκο να είναι σοκαρισμένος από την ατυχία του Αμερικανού φόργουορντ.

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι στο 19-16, μετά τα δέκα πρώτα λεπτά.
Η Μάλαγα απέκτησε διαφορά, αλλά ο Χαντς δήλωσε «παρών»

Η διαφορά αυξήθηκε στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +8 πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο (27-19). Το πρόβλημα για τους «ασπρόμαυρους» εντοπίστηκε στα ριμπάουντ, με την Ουνικάχα να έχει 18 τη στιγμή που ο Δικέφαλος είχε μόλις δέκα, δίνοντας την ευκαιρία στους Ισπανούς να ανανεώνουν διαρκώς τις επιθέσεις τους.

Ο ρυθμός «έπεσε» στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ο Τζέιλεν Χαντς πέτυχε ένα φοβερό buzzer beater στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ροκανίζοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 36-32, με τον Δικέφαλο να έχει κρατήσει χαμηλά τα ποσοστά της Μάλαγα στο περιφερειακό σουτ -που είναι ένα από τα δυνατά της στοιχεία-, ωστόσο όφειλε να βελτιωθεί στα ριμπάουντ (22 έναντι 15).

Υψηλός ρυθμός με αρκετούς πρωταγωνιστές

Με… φόρα μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, μετά την ανάπαυλα, με τον Γιαννίκ Φράνκε να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στον αντίποδα, η Μάλαγα με σκόρερ τον Μπριθουέλα κράτησε τη διαφορά της μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (52-47).

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του τρίτου μέρους, ο Τζέιλεν Ράιλι πέτυχε σημαντικό τρίποντο μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (52-50), δείχνοντας πως ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει το ματς μέχρι το φινάλε. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν το καλύτερό τους δεκάλεπτο επιθετικά, πετυχαίνοντας 22 πόντους, κρατώντας τη διαφορά με την Ουνικάχα στους τρεις (57-54). Η αναμέτρηση φαινόταν πως θα εξελιχθεί σε «θρίλερ» στα εναπομείναντα δέκα λεπτά.

Παρά το γεγονός ότι ο Ράιλι έβαλε καλάθι κι έφερε το ματς στον πόντο (57-56), εντούτοις φορτώθηκε δύο ομαδικά φάουλ σε 1.5 λεπτό. Το ματς δεν είχε καθόλου ρυθμό και καλάθια μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου. Μάλιστα, δύο λεπτά πριν τη λήξη το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν στο 11-5, με τον Δικέφαλο να έχει μπλοκάρει επιθετικά και να μην βρίσκει λύσεις, μένοντας για πάνω από τέσσερα λεπτά χωρίς να καλάθι.

Οι «ασπρόμαυροι» γνώρισαν τελικώς την ήττα με 77-63 στην Ισπανία.

Μάλαγα – ΠΑΟΚ: 77-63

Αρχική πεντάδα: Ράιλι, Φράνκε, Σαλούστρος, Πόλεϊ και Ρένφρο