Απίθανο ματς, πρώτη ήττα σε παράταση για Παναθηναϊκό!

Ενοχλητική ήττα… σαν πονόδοντος! Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο φινάλε του 40λεπτου σε προσπάθεια του Μπέικον, τελικά οι «πράσινοι» λύγισαν – χωρίς Λι – στην παράταση. Συγκλονιστικός ο Μπέικον σε β’ ημίχρονο και παράταση, εξαιρετικός και ο Ουίλιαμς.

«Ζεστός» στο μακρινό σουτ εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός με δύο τρίποντα από Ουόλτερς και Ουίλιαμς. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη θα στείλουν το Τριφύλλι στο +3 (8-11). Από κλέψιμο του Καλαϊτζάκη σε επίθεση 2 εναντίον 1 της Βαλένθια, ο Λι βρήκε άλλους 3 πόντους από πάσα του Ουίλιαμς (10-18).

Διαβάζονται περισσότερο τώρα…

Ο Ντούμπλιεβιτς αποτέλεσε πρόβλημα για τους «πράσινους» στα πρώτα λεπτά με 8 πόντους και 2 τρίποντα (15-18). Κάρφωμα του Γκουντάιτις μετά από άστοχη επίθεση του Λι, έδωσε… ανάσα στην ομάδα του (15-20). Με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ ο Λι «πάγωσε» τη «Λα Φοντέτα» (15-23). Ένα φάουλ σε κακό timing από τον Γουόλτερς θα προσφέρει τρεις πόντους στη Βαλένθια για το τελικό 20-26 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν επέστρεψαν με την ίδια συγκέντρωση στη δεύτερη περίοδο και παρά το τάιμ άουτ του Μαυροβούνιου τεχνικού, οι «Νυχτερίδες» προσπέρασαν το σκορ με σερί 11-0. Ο Πονίτκα έσπασε… το ρόδι για τον Παναθηναϊκό με 4 συνεχόμενους πόντους (28-30). Στη φάση του αγώνα ο Ουόλτερς ύψωσε για τον Ουίλιαμς που κάρφωσε ανάποδα και πήρε και το φάουλ (34-35). Ο Ουίλιαμς έσωσε την παρτίδα στο φινάλε του ημιχρόνου με τρίποντο (44-41).

Ο Ντουέιν Μπέικον από τη γραμμή των βολών στο 21ο λεπτό θα βρει τον πρώτο του πόντο στην αναμέτρηση (47-42). Από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ευστόχησε σε μακρινό σουτ για να φθάσει στους 8 πόντους (47-45). Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Ντούμπλιεβιτς (2) και Γουέμπ η Βαλένθια πήγε σε διψήφια διαφορά (56-45).

Ο Ουίλιαμς έκανε το step up για να κρατήσει ζωντανό τον Παναθηναϊκό στο ματς (59-48). Ο Πονίτκα έριξε τη διαφορά μονάχα για λίγα δευτερόλεπτα σε μονοψήφιο με τον Γουέμπ να «απαντά» απευθείας (62-51). Ο Μπέικον πήρε… μπρος και βρήκε 4 συνεχόμενους πόντους (68-58), ο Ουίλιαμς ευστόχησε σε νέο τρίποντο από ριμπάουντ και πάσα του Πονίτκα (68-61). Έπειτα από λάθος της Βαλένθια ο Μπέικον ξανάβαλε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης το Τριφύλλι (68-63).

Ασίστ του Μπέικον και τρίποντο του Ουόλτερς έριξαν την απόσταση στους 4 πόντους (70-66) βάζοντας «φωτιά» στο ματς. Ο Ουίλιαμς πήγε στους 17 πόντους για το 70-68. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε από το -7 στις αρχές του δ’ δεκαλέπτου με κοντινό σουτ του Ουόλτερς (70-70).

Οι γηπεδούχοι, όμως, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πέτυχαν 6-0 σερί. Τεχνική ποινή στον Κλαβέρ θα ανατρέψει εκ νέου τα δεδομένα και ο Παναθηναϊκός θα βρει 3 πόντους (76-73). Δυσάρεστη είδηση για τον Ράντονιτς στη συνέχεια, αποτέλεσε το 4ο φάουλ του Λι. Αντιαθλητικό στον Πονίτκα οι διαιτητές το είδαν «απλό φάουλ». Ο Λι αποβλήθηκε έπειτα από… εντολή των διαιτητών με 5 φάουλ, ενώ έκλεψε πεντακάθαρα τη μπάλα.

Ο Μπέικον πανέξυπνα κέρδισε φάουλ για τρεις βολές και βρήκε το στόχο και στις τρεις (80-76). Τρομερό κάρφωμα του Μπέικον μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ (82-80). Ο Ουίλιαμς με 2 εύστοχες βολές ισοφάρισε για τους «πράσινους» με 1 λεπτό να απομένει στο χρονόμετρο. Ο Μπέικον ισοφάρισε με δύσκολο σουτ παρά τις 2 εύστοχες βολές του Ντούμπλιεβιτς για το 84-84. Τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με τον Μπέικον να μη συνειδητοποιεί πως ο χρόνος τελείωσε και να μην επιτίθεται στο τρανζίσιον!

Ο Ντούμπλιεβνιτς «νίκησε» τον Παπαγιάννη για το 88-86. Ο Μεγαρίτης σέντερ έκανε επιθετικό φάουλ στο σκριν – σύμφωνα με τους διαιτητές – και σπατάλησε μια κρίσιμη επίθεση για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπέικον «εκτοξεύτηκε» στους 19 πόντους (88-88).

Μετά από 6 άστοχα τρίποντα ο Μπέικον πέτυχε το πιο σημαντικό για το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα στην παράταση (90-91). Ο Παπαγιάννης έχασε το ριμπάουντ από τον Ριβέρο (94-91). Στο τελευταίο σουτ ο Ουίλιαμς αστόχησε, γκάφα της Βαλένθια έδωσε μια ακόμη ευκαιρία στους πράσινους στα 0,9, όμως, ο Αμερικανός πάτησε γραμμή.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84, 94-91

<!– important to use below –> Παναθηναϊκός: Ακολουθείστε το Newspao.gr στο Google News. Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις για τον ΠΑΟ σε ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, στο Newspao.gr